Ocieplanie budynku pianką termoizolacyjną

Niedostateczne ocieplenie budynku lub całkowity jego brak może skutkować ucieczką ciepła na zewnątrz nawet do 40%. Przyczynia się to nie tylko do utraty komfortu termicznego, ale również wzrostu rachunków za ogrzewanie. Do ocieplania budynków stosuje się wełnę mineralną, styropian, a także najbardziej wszechstronną piankę termoizolacyjną. 

Zastosowanie pianki termoizolacyjnej 

Do tradycyjnych materiałów ociepleniowych, jak wełna mineralna i styropian dołączyła pianka termoizolacyjna natryskowa, która dedykowana jest przede wszystkim do zabezpieczania trudno dostępnych miejsc, jak okolice rur i okien, a także prześwitów w stropach i dachach. Pianka PUR skutecznie przeciwdziała powstawaniu mostków termicznych, doszczelniając stolarkę budowlaną i elementy konstrukcyjne budynku. 

Poliuretanowe pianki termoizolacyjne charakteryzują się dużą uniwersalnością i wszechstronnością użycia. Dobrze przylegają m.in. do betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych, PVC, tworzyw sztucznych, metali i podłoży bitumicznych. Można je stosować także poza typowymi obiektami mieszkalnymi i użytku publicznego, jak np. w przyczepach kempingowych, czy na łodziach. Są pomocne przy docieplaniu instalacji centralnego ogrzewania i sieci wodno-kanalizacyjnych.  

Zalety pianki termoizolacyjnej przy ocieplaniu budynku 

  • Szeroki zakres temperatury otoczenia – pianki termoizolacyjne utwardzają się pod wpływem wilgoci. Mogą być aplikowane w temperaturze od ok. +10°C do +30°C w zależności od konkretnego produktu. Sprawdzają się więc zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

  • Duża wydajność – pianki PUR nakłada się metodą natryskową, wyposażone są w specjalną dyszę. Po aplikacji zwiększają swoją objętość 30-krotnie. Skutecznie wypełniają szczeliny, docierają w trudno dostępne miejsca i pokrywają stosunkowo dużą powierzchnię w porównaniu do zużytego materiału. 

  • Precyzja aplikacji – dysza, przy pomocy której nakłada się pianki termoizolacyjną, znacznie ułatwia pracę. Pozwala to też skrócić czas aplikacji przy zachowaniu maksymalnej dokładności. 

  • Skuteczna ochrona przed wilgocią i hałasem – pianka termoizolacyjna zapobiega tworzeniu się mostków termicznych i ucieczce ciepła z budynku. Jednocześnie chroni pomieszczenia przed wilgocią, będąc przy tym odporną na rozwój grzybów i pleśni. 

Niedostateczne ocieplenie budynku skutkuje dużymi utratami energii. Ubytki energii często przenikają przez otwory znajdujące się w konstrukcji budynku, których niemożliwe jest docieplenie przy pomocy wełny i styropianu. Pianka termoizolacyjna rozwiązuje ten problem, skutecznie poprawiając warunki termiczne wnętrza obiektu.