Kleje poliuretanowe – co warto o nich wiedzieć?

Kleje poliuretanowe powstają na bazie żywic syntetycznych o wysokiej trwałości. Najczęściej są to uniwersalne kleje budowlane charakteryzujące się bardzo dobrą przyczepnością do różnych podłoży. Wykonane klejem poliuretanowym połączenia cechują się m.in. dużą siłą klejenia, odpornością na chemikalia i elastycznością.

Rodzaje klejów poliuretanowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje klejów poliuretanowych z uwzględnieniem ich składu:

  • jednoskładnikowe kleje poliuretanowe – po ich aplikacji na powierzchnie, sukcesywnie zwiększają swoją objętość i dokładnie wypełniają wszelkie szczeliny. Twardnieją, ale częściowo zachowują swoją elastyczność. Z tego powodu takie kleje świetnie sprawdzają się w warunkach zmiennych temperatur

  • dwuskładnikowe kleje poliuretanowe – w ich składzie znajdują się żywice syntetyczne i utwardzacze. Z ich wykorzystaniem mogą powstać zarówno połączenia elastyczne, jak i twardo-elastyczne. 

Zastosowanie kleju poliuretanowego

Kleje poliuretanowe maja bardzo wszechstronne zastosowanie. Większość dostępnych na rynku tego typu produktów to kleje uniwersalne, chociaż są też takie, jak np. Premium Polystyrol Fixfoam , który jest typowym klejem do styropianu z możliwością wykorzystania przy montażu wełny mineralnej, dachówki i parapetów. Bardzo często kleje poliuretanowe określa się jako kleje konstrukcyjne, ponieważ stosuje się je przy pracach montażowych w szeroko pojętym budownictwie, przemyśle i meblarstwie. Znajdują się na wyposażeniu pracowni stolarskiej i warsztatów specjalizujących się w wyrobach ze szkła, ceramiki czy PVC. 

Co więcej, kleje poliuretanowe ze względu na swoje właściwości można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Świetnie sprawdza się przy łączeniu dwóch dużych powierzchni, ale i mniejszych detali.  

Jak prawidłowo stosować kleje poliuretanowe?

Kleje poliuretanowe są stosunkowo łatwe w użytku. Mają specjalne aplikatory i umieszcza się je w dedykowanych dla nich pistoletach, co ułatwia ich nakładanie na powierzchnie, również te trudniej dostępne. Jak to zrobić prawidłowo?

  1. Przygotuj powierzchnię do aplikacji kleju. Należy ją oczyścić z kurzu i tłuszczu, a także dobrze wysuszyć.

  2. Pojemnik z klejem poliuretanowym umieść w specjalnym pistolecie.

  3. Przed użyciem zaleca się wstrząsnąć puszką.

  4. Wypełnij otwór lub szczelinę bądź nałóż klej „liniowo” w wybranym miejscu. 

  5. Możesz klej rozprowadzić szpachelką.

  6. Sklej dwie powierzchnie. 

  7. Po upływie określonego czasu (czytaj zalecenia producenta) klej twardnieje. 

  8. Jeszcze elastyczny klej możesz usunąć szpachelką.