Jak wybrać odpowiednie listwy dylatacyjne do Twojego domu?

Listwy dylatacyjne maskują szczeliny pozostawione celowo lub powstałe w trakcie budowy budynku. Dylatacja jest potrzebna, aby zniwelować ewentualne skutki naturalnych ruchów budynku. Listwa ma za zadanie poprawić efekt wizualny, ukrywając nieestetyczne szczeliny. Istnieje kilka rodzajów listew dylatacyjnych. Czym się różnią między sobą?

Rodzaje listew dylatacyjnych

Listwy dylatacyjne wykorzystywane przy okazji elewacji różnią się przede wszystkim budową i zastosowaniem. W zależności od budowy montuje się je w innych miejscach. Zawsze jednak pełnią taką samą funkcję – maskują szczelinę dylatacyjną.

Wyróżnić możemy m.in. listwy dylatacyjne przyokienne, a wśród nich listwę przyokienną z siatką BP13 MIDI. Przeznaczone są do wykonywania dylatacji pomiędzy ościeżnicą okienną a tynkiem w systemach dociepleń budynków metodą "lekką mokrą". Listwa BP13 MIDI charakteryzuje się szerokością kopytka 9mm/3mm. Dodatkowo wyposażona jest w zbrojącą siatkę szklaną oraz uszczelkę chroniącą piankę przed zabrudzeniami i zniszczeniem. Takie samo zastosowanie ma listwa do okien z siatką BP13 MINI. Różni się jednak od opcji MIDI szerokością kopytka, która wynosi 6mm/3mm. 

Innym rodzajem listwy jest listwa dylatacyjna BP15 (E). Jest przystosowana do wykonania dylatacji w płaskiej elewacji dociepleniowej. Posiada dwie równolegle ułożone do siebie siatki. Z kolei listwa dylatacyjna BP16 (V) posiada dwie siatki ułożone do siebie prostopadle. Z tego powodu montuje się ja na styku dwóch ścian.  

Czym się kierować przy wyborze listew dylatacyjnych? 

Listwa dylatacyjna powinna być wykonana z trwałego, odpornego na wpływ czynników środowiskowych materiału, np. PCV. Wyposażenie jej w specjalną taśmę z pianki PE pozwala na uzyskanie precyzyjnej dylatacji pomiędzy ościeżnicą a tynkiem (w przypadku listwy dylatacyjnej przyokiennej). Listwa musi być łatwa w montażu np. dzięki ścieżce klejowej, która pozwala na przyklejenie do listwy folii zabezpieczającej całe okno przed zabrudzeniem podczas prac tynkarskich. 

Wybierając listwę dylatacyjną, należy kierować się też jej miejscem montażu. Inną wybierzemy w przypadku dylatacji przy oknie, a inną np. na styku dwóch prostopadłych ścian elewacji. Poza tym przy listwach przyokiennych trzeba zwrócić uwagę na szerokość korytka. 

Dzięki dylatacji poszczególne elementy konstrukcji budynku mogą swobodnie pracować, nie wywołując zniszczeń. Listwy dylatacyjne z kolei pozwalają zachować estetyczny wygląd elewacji bez konieczności rezygnacji z obowiązkowych szczelin.