Jak stosować system natryskowej pianki poliuretanowej?

Aktualnie najłatwiejszą metodą wykonywania izolacji budynku jest natrysk pianki poliuretanowej. Charakteryzuje się niezwykłą precyzją, a dzięki metodzie natrysku pianka dociera nawet w trudno dostępne miejsca. Posiada niski współczynnik przenikania ciepła, jest trwała i odporna na wpływ czynników środowiskowych i chemicznych. Co powinieneś o niej wiedzieć przed jej użyciem? 

Charakterystyka systemów natryskowej pianki poliuretanowej

Pianki poliuretanowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy.

Pianki zamkniętokomówkowe jak system natryskowej pianki poliuretanowej Purex NG 0428 NS – cechuje się dużą sztywnością i zapewnia bardzo dobre właściwości w zakresie izolacji termicznej, co zawdzięczamy budowie gąbkowej zbudowanej z niewielkich pęcherzyków wypełnionych gazem. Świetnie radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych 

Natomiast panki otwartokomórkowe takie jak system natryskowej pianki poliuretanowej Purex NG 0810 NF P – ich struktura składa się z otwartych komórek, są lekkie i elastyczne, nie stanowiąc tym samym obciążenia dla wrażliwych konstrukcji. Lepiej niż pianki zamkniętokomórkowe przepuszczają parę wodną. Nie sprawdzają się jednak w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza

Poszczególne systemy natryskowe pianki poliuretanowe różnią się wieloma parametrami, w tym gęstością swobodną. PUREX NG 0808 NF-B2 P charakteryzuje się gęstością 8-9 kg/m³, PUREX NG 0810 NF P – 7-9 kg/m³, a PUREX NG 0428 NS – 28-32 kg/m³. Systemy różnią się też przeznaczeniem. Przykładowo pianka poliuretanowa Purex NG 0428 NS dedykowana jest do natrysku sufitów i ścian w izolacji budynku, halach produkcyjnych i chłodniach, z kolei pianka poliuretanowa PUREX NG 0808 NF-B2 P to dobry wybór do izolacji wewnętrznej poddaszy, ścian działowych i stropów. 

Natrysk pianką poliuretanową krok po kroku 

  1. Zabezpiecz miejsce, w którym będzie aplikowana pianka poliuretanowa. Może to oznaczać konieczność osłonięcia takich miejsc, jak otwory okienne czy podłogi. 

  2. Przygotuj specjalne urządzenie nazywane reaktorem. Jest ono przeznaczone do nanoszenia pianki.

  3. Aplikuj piankę na powierzchnię. Pamiętaj, że pianka się rozrasta, zwiększa swoją objętość i wypełnia dokładnie wszystkie zakamarki. 

  4. Kiedy pianka zastygnie, jej nadmiar możesz ściąć.

  5. Zamontuj na piance odpowiednie materiały np. płyty gipsowo-kartonowe lub profile.

Pamiętaj, jeśli stosujesz piankę poliuretanową na zewnątrz, to koniecznie zabezpiecz ją warstwą odporną na promieniowanie UV.