Jak stosować hybrydowe kleje montażowe?

Kleje montażowe są na dużą skalę wykorzystywane w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Łączą materiały, również o różnej strukturze, znajdują swoje zastosowanie zarówno przy klejeniu elementów dekoracyjnych, jak również paneli ściennych i płyt podłogowych. Jednym z ich rodzajów są kleje montażowe hybrydowe. 

Właściwości hybrydowych klejów montażowych 

Hybrydowe kleje montażowe wykonane są z polimerów hybrydowych SMX lub MX. Nie zawierają rozpuszczalników i silikonów, świetnie sprawdzają się przy podłożach zarówno nieporowatych, jak też porowatych. Są odporne na niekorzystny wpływ czynników środowiskowych, jak niskie i wysokie temperatury, woda i wilgoć, dlatego można je stosować nawet na wilgotnych podłożach. Przykładem takiego kleju hybrydowego jest klej montażowy T-REX o wysokiej sile spojenia początkowego, nawet do 400 kg/m2 już w 1 sek. od dociśnięcia. Zapewnia bardzo szybkie i skuteczne wiązanie, a spoinę ostatecznie można pomalować na dowolny kolor, nawet farbą wodną.  

Hybrydowe kleje montażowe najczęściej wyposażone są w specjalną dyszę. Jest ona wyprofilowana w taki sposób, aby klej można było łatwo wyciskać i tworzyć odpowiedni kształt spoiny. Dzięki temu można ją dopasować do właściwości i wielkości klejonych elementów, a także preferowanych oczekiwań wizualnych. 

Zastosowanie kleju montażowego 

 • Do klejenia paneli ściennych i płyt podłogowych, a także listew ościeżnicowych. 

 • Do klejenia elementów dekoracyjnych wykończenia wnętrz tj.: rozety, listwy i ekrany. Sprawdzi się zarówno na ścianach, jak i sufitach i podłogach.

 • Do klejenia materiałów dekarskich, rynien i obluzowanych dachówek.

 • Do klejenia luster, jednak po wcześniejszym teście kompatybilności. 

 • Do klejenia elementów konstrukcyjnych w pracach warsztatowych. 

Jak używać kleju montażowego?

 1. Oczyszczamy i odtłuszczamy klejoną powierzchnię.

 2. Klej nakładamy punktowo w odległości max co 15 cm lub pasmami na jedną z klejonych powierzchni. Koniecznie klej musi się znaleźć w narożnikach i wzdłuż krawędzi. 

 3. Łączymy klejone elementy, mocno je do siebie dociskając. 

 4. Ewentualne zabrudzenia usuwamy na bieżąco np. benzyną lakową.

 5. Spoina swoją ostateczną wytrzymałość osiąga po upływie ok. 24-48 godzin. 

 6. Jeśli zabrudzenia zaschły, najlepiej pozbyć się ich mechanicznie. 

Hybrydowe kleje montażowe świetnie radzą sobie z klejeniem drewna, kamienia, tworzyw sztucznych, szkła, ceramiki MDF. Nie należy ich jednak stosować do klejenia materiałów bitumicznych, PE, PP, PTFE, mosiądzu i brązu. Rodzaj kleju montażowego zawsze należy dopasować do rodzaju powierzchni, aby uniknąć ich uszkodzenia i jednocześnie zapewnić trwałość łączenia.